Bebekler Nasıl Yıkanmalı

tarafından
5
Bebekler Nasıl Yıkanmalı

Bebekler, oldukça hassas ve narin bir yapıya sahip oldukları için, banyo yaptırırken çok dikkatli olmak gerekir. Öncelikle, uygun oda sıcaklığının sağlanması gerekir. Bebekleri banyo yaptırmak için en uygun oda sıcaklığının, ortalama 23-24 derece olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğin banyodan sonra üşümemesi için, malzemelerin önceden hazırlanması gerekir. Steril bir bebek küveti, bebekler için özel bir şampuan, yumuşak bir lif, yumuşak bir bebek havlusu, küvete konacak file ve bebeğin giysileri, önceden hazırlanmalıdır. İlk olarak, bebeğin banyo suyunu bir kovaya doldurmalısınız. Suyun sıcaklığı, 35-36 derece civarında olmalıdır.

Bebek, filenin üzerine sırt üstü koyulur ve bir el ile baş ve boyun kısmı desteklenir. Önce bacaklardan başlayarak yavaş yavaş su dökülür ve ilk olarak vücudu lif ile köpüklenerek yıkanır. Sonra ters çevrilerek yine başı ve boynu desteklenir ve sırtıyla poposu yıkanır. En son olarak başına az bir miktar şampuan dökülerek yıkanır. Bebekler, başına ve yüzüne su gelmesinden pek hoşlanmazlar, bundan dolayı başı en son yıkamak gerekir. Gözlerine ve ağzına su getirmemeye dikkat ederek, bebek durulanır. Hemen havluya sarılıp kurulanır ve üşümemesi için kıyafetleri giydirilir.