Esnaflık Yapan Kadınlar Kimlerdir

tarafından
2
Esnaflık Yapan Kadınlar Kimlerdir
Esnaflık Yapan Kadınlar Kimlerdir?

Esnaflık yapan kadınlar aslında sanılanın aksine muhtaç oldukları için değil, ayakları üzerinde durdukları için bu işi tercih ederler. Kadınlar esnaflık yapabilir mi konu başlığımız olmasına aslında yanlış anlaşılmaması gerekecek bir başlıktır. Çünkü kadınlarda elbette erkeklerin yaptığı her işi başarı ile yapabilecek güç ve zekaya sahiptirler. Burada kast edilen nokta kadınların rahatsız edilmeden esnaflık yapabilirler mi olacaktı. Çünkü ne yazık ki tek başına böyle bir işe girişen kadın için hem mahalle baskısı olacaktır, hem de mal aldığı yer, dükkana gelen müşteri içerisinden terbiyesiz sözlü tacizlere maruz kalabilirler. Ancak birçok kadın bu durum ile karşısına kim gelirse gelsin baş edecek güç ve zekaya sahiptirler. Bu bağlamda kadınlar esnaflığı çokta güzel yaparlar.

Esnaf Kadınlar Neler Yapar?

Bir kadın esnaf olarak çalışmaya niyet ederse devlet tarafından da yardım görmektedir. Ev hanımlarına esnaflık yapmaya başladığında vergisiz şekilde bu işi yapmasına yardımcı olur. Ayrıca kadın esnaf bir erkekten bu işe daha çok yakışmaktadır. Bir kadın esnaf ile asla tartışmanız mümkün değildir ve devamlı güler yüz göstermektedir. Ayrıca dükkanları normal bir dükkandan daha derli toplu ve daha düzenli olmaktadır. Sonuçta kadın eli değmesi diye bir gerçekte var bu Dünya’da. Kadın esnafların en önemli özellikleri de çevre esnaflar tarafından sevilip saygı görmeleridir. Kadın esnaflar Türkiye’de Mart 2018 itibari ile 3.98 oranında artmış durumdadır. Kadın esnafların yapması en uygun ve kolay işler arasında bir sürü iş vardır.

Esnaf Kadınların Yapabileceği İşler

Kadınlar için aslında en kolay ve güzel işler arasındadır esnaflık. Bir kadın içil açılabilecek dükkanlar arasında; butikler, temizlik malzemesi satılan yerler, esnaf lokantası, bakkal vs. gibi işler kadınlar için aslında kolay ve yapılabilecek işler arasındadır. Onun harici dükkan açmaya gücü yetmeyen kadınlar içinde rahat ve en temiz işler arasında AVM’ler içerisinde satış danışmanlığı veya isim yapmış mağaza veya market zinciri içerisinde bir pozisyonda çalışıp, burada yükselme ihtimalleri olacaktır. Ayrıca üniversite bitirip avukat, doktor vb. gibi işlere giren kadınlar da mutlaka kendilerince esnaflık yapmış olurlar.