Kıyaslamanın Çocuk Üzerinde Etkisi

tarafından
1
Kıyaslamanın Çocuk Üzerinde Etkisi

Çocuklarımızın güzel bir eğitim alması hepimizin ortak isteklerinden birisidir. Çocuklarımıza eğitim ve terbiye verirken bizlerinde üzerine düşen bazı görevler vardır. Çok dikkatli olmamız gerekir. Bu konuda birçok veli kıyas yanlışına düşmektedir. Kıyaslanmanın çocuk psikolojisine olumsuz etkilerinden bahsedeceğim. Bu yazı dizimizden sonra kıyaslamanın azalmasını temenni ediyorum.

Birey özeldir, tektir ve biriciktir. Birey değerlendirtirken kendi içinde değerlendirilmelidir. İnsanlar birbirlerinden farklılıktır. Kimisi çok güzel resim yaparken, kimisi çok güzel şarkı söyleyebilir. Farklı yetenek ve ilgi alanı ile insan değerlidir ve özeldir.

Eğitim sistemimiz geçmişte öğrenciyi değerlendirirken matematiksel zekâsına göre değerlendirirdi. Müziksel zekâsı gelişmiş birey matematiksel zekâsı gelişmiş bireye göre daha başarısız ve tembel görülmekteydi.

Öğrenciyi kıyaslamak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir.

Kıyaslama yapmanız demek o öğrenciyi kaybetmeniz demektir. En büyük iletişim engellerinden birisi kıyas yapmaktır. Kişi kıyas yapıldığı zaman kendisini değersiz ve başarısız görebilir. Bu durum kişide özgüven kaybına neden olabilir. Bundan sonraki tüm işlerinde düşük özgüven eksikliği ile başarısız olacaktır.

Kıyas yapılan öğrenci kendisiyle kıyaslanan öğrenciye karşı istemeden de olsa öfke ve düşmanlık besleyebilir. O kişiyi kendisine rahip olarak görebilir. Hatta o kişinin yaptığı her davranışı taklit edebilir. O kişi yanlış bile yapsa bu davranış taklit edilir.

Öğrencimize değer veriyorsak onu değerlendirirken kendi içinde değerlendirmeliyiz. Kıyaslanmak öğrenciye büyük zarar verir. Öğrencinizin sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmesini istiyorsanız onu kimseyle kıyaslamayın.