Sporun Hayatınızdaki Yeri

tarafından
5
Sporun Hayatınızdaki Yeri

Ortalama insan hayatı yapılan araştırmalara göre 75 yıl sürmektedir. Tabi bu süreyi kısaltabilecek zararlı etkenler olduğu gibi, yaşam süresini uzatabilecek veya daha sağlıklı bir yaşam sunan aktivitelerde vardır. Bunlardan en önemlisi spordur.

Spor: Bedensel ve zihinsel gelişime yararlı yapılan tüm bedensel ve zihinsel aktiviteler olarak adlandırılabilir.

Neden Spor Yapmalıyız?

Spor yapmak bedensel olarak vücudu dinç tuttuğu gibi aynı zamanda kanser, omurga hastalıkları, tansiyon gibi birçok hastalıktan da doğal korunma yöntemidir. Aynı zamanda spor yapan insanların psikolojik olarak rahatladığı ve vücutlarına mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun yüksek miktarlarda salgılandığı tespit edilmiştir.

Sporun Hayatımızdaki Yeri

Yukarıdaki paragrafta da bahsedildiği gibi spor yamak birçok hastalıktan korunma yöntemi olduğu gibi psikolojik olarak da spor yapan bireyleri rahatlatmaktadır. Spor yapmak aynı zamanda dengeli beslenmeye de teşvik eder. Dengeli beslenen ve spor yapan bir birey daha sağlıklı bir yaşam sürecektir. Kısacası spor yapmak bireyleri birçok hastalıktan koruduğu gibi aynı zamanda bedensel ve zihinsel gelişimi olumlu etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için spor yapın!